Sognepræst, Asbjørn Hansen: 61272846
Konfirmand

Konfirmation 2019

Tilmeldingsblanket: http://www.web-side.dk/Website/Websites/svinningekirke/image/Tilmelding_2019.pdf

Her er den foreløbige plan for konfirmandforløbet 2018-2019

9. september      - 10.30 – 15.00: Forklaringsgudstjeneste

7. oktober          - 10.30 – 15.00: Gæst

11. november     - 10.30 – 15.00: Bibelen og gudsforestillinger

9. december       - 10.30 – 15.00: Jesu fødsel og liv. Julebingo.

                  Jul og nytår 

6. januar            - 10.30 – 15.00: Bedemand og graver. Det onde i verden

  Onsdag 30. januar  - 19.00 – 20.00: Forældremøde i Sognehuset

3. februar           - 10.30 – 15.00:

  Torsdag 21. februar   - 17.00 – 18.00: Freestylegudstjeneste i Svinninge

10. marts           - 10.30 – 15.00: Gæst

7. april               - 10.30 – 15.00: Påske – Død og opstandelse.

Tirsdag 30. april     - Generalprøver Svinninge og konfirmandord

 

Disse blev konfirmeret i 2018:

  22. april (Svinninge)

   kl. 9.30:

   Emma Lisberg Sørensen

   Emilie Runge Hansen

   Benjamin Larsen

   Lucas Norman Aagaard

        Rasmussen

   Mathias Nygaard

       Frederiksen

 

   11.00 :

   Sofie Hansen

   Mathilde Louise Syndberg

   Julie Højen Sørensen

   Marie Langhoff Lysen

   Emma Emde Sørensen

   Philip Dan Nielsen

   Marcus Bering Jørgensen

   Mathias Sriwised Roed

       Christenson

 

27. april (Hjembæk):

kl. 9.30:

Klara Mkhatshwa Munk-Hansen

Sille Pilegaard Johnsen Pedersen

Alfred Nielsen-Elkjær

Toke Hylby

 

kl. 11.00:

Sophia Grundtvig Westh

Michaela Boline Toft Jepsen

Mathias Theodor Toft Jepsen

Mathilde Birch

Gustav Høilund Johannesen

Benjamin Egholm

Rasmus Christian Larsen

Magnus Bay-Andersen

 

29. april (Svinninge):

kl. 9.30:

Astrid Margrethe Nielsen

Nicoline Glemming

Melanie Thea Mitzi de Gijsel

Karoline Vic. Degn Christiansen

Naja Wentzlau Lisbjerg

Nicoline Ibsen Breus Jørgensen

 

11.00:

Line Øgaard Nilsen

Anna Malou Vedersø

Joseph Mkwaya Jensen

Matias André Skaaning Larsen

Christian Jason Nielsen

Nicklas Kruse Jacobsen

Konfirmation de kommende år
Konfirmationerne har i en årrække været arrangeret således, at elever fra Svinninge Skoles A-klasse konfirmeres søndagen før Store Bededag, Hjembækkerne på selve Store Bededag og elever fra B-klasse søndagen efter. Siden 2012 har Svinninge skole modtaget elever fra Kundby og Gislinge, så der er tre 7. klasser.
Det ændrer ikke ved den praksis, der har været omkring datoerne for de gamle A og B-klasser - men man er fri til at vælge, hvornår og hvor man gerne vil konfirmeres.
 
Kirke:   Svinninge           Hjembæk              Svinninge
2019:   12. maj                17. maj                19. maj
2020:   3. maj                  8. maj                  10. maj
2021:   25. april             30. april                   2. maj
2022:   8. maj                 13. maj                 15. maj
2023:  30. april                5. maj                   7. maj
2024:   21. april              26. april               28. april
 
Ved at gå ind på dette link kan man finde datoerne endnu lnægere frem: http://www.rmadsen.dk/kal/ 

 

 

Konfirmandbilleder fra 2017:

Konfirmander 7. maj i Svinninge

Amalie Michaelsen
Sofie Amalie Degn Christiansen
Alberte Veronica Bagge
Clara Bräuner Malcolm
Lærke Kornum
Ida Nygaard Ohlsø
Julie Weng Saksaa
Frederik Lygre Hemmingsen
Malte Senniksen Bjerregaard
Oskar Kristian Emde Petersen
Mathias Ersholt

 

Konfirmander 12. maj i Hjembæk

Lenea Witthøft Krossing Eberhardt

Emilie Celina Dahl

Emma Kristine Waldbaum

Ida Antonsen Ellebye

Julie Pedersen

Stine Heber Rygaard

Mette Helgogård Madsen

Christoffer Herforth Solås

Rasmus Kildebjerg Larsen

Emil Pedersen

 

Konfirmander 14. maj i Svinninge

Frederik Munk Fæster

Patrik Breining

Magnus Pedersen

Anthon Nittebjerg Larsen

Rune Juhl Jørgensen

Gustav Valdemar Nielsen

Hjalte Damstedt Kinov

Pascal Nestås Bjørstorp

Sophie Albretsen

Jasmin Møller Kristensen

Emilie Madsen

Camilla Lantz Ring

Freja Ingemann Stenberg

Julie Christiansen

Mira Holmdal Olsen

Sarah Chabert Saugmann

 
 

Konfirmandbilleder fra 2016

Svinninge 24. april 2016:

Anastacia Lindboe

Anders Hjulmand

Benjamin Christian Philipsen

Christian Collatz Rasmussen

Frederik Geert Nielsen

Lasse Andreas Nielsen

Mich Klitsgaard Testerup

Mikael Newton

Mikkel Asbjørn Petersen

Anna Sparre Stubager

Katrine Bargsteen Frandsen

Stine Bargsteen Frandsen

Louise Hertz Andersen

Mika Frølund Svendsen

 

 

Hjembæk 22. april 2016:

Emma Øgaard Nielsen

Hjalte Hylby Spetting

Jonas Wolfsberg Haxholm

Katrine Bossen

Line Brendstrup Bødker

Mikkel Jørgensen

Nicolai Lillelund

Sverre Guldmann Anderasen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svinninge 24. april 2016:

Malthe Holmgaard Olsen

Marc Langhoff Rasmussen

Philip Patrik Ahlmann Dalen Pedersen

Sebastian M. R. Christiansen

Tobias Emil Witzell

Tobias Peter Bagge

Carla Overgaard

Emilie Ina Fiskers Andersen

Emma Elise Bøjstrup Christensen

Josefine Borch Albrecht

Julie Holmdal Pihl

Line Dybdahl Christensen

Malene Andersen

Sara Line Foss

 

Konfirmandbilleder fra 2015 kan ses her: http://fotofriberg.zenfolio.com/f12618204